foto: Juliana Coutinho
Ochrana před sluníčkem – SPF
Tuto ochranu v kosmetických přípravcích máme ze zákona povinně označenou jako SPF. Jedná se o zkratku anglického výrazu Sun Protection Factor (česky Ochranný sluneční faktor). Jde o číselný údaj celkového stupně ochrany proti ultrafialovému (UV) záření. Ochranný sluneční faktor udává, jak dlouho se můžete vystavit slunečnímu záření, pokud je Vaše pokožka zcela neopálená. Obecně se vychází z bezpečného průměru 20 minut na sluníčku. Například SPF 12 tedy znamená 12 x 20 minut (tz. 4 hodiny).
Co je však zajímavé a málo známé, že experti na působení SPF uvádějí, že pokožka je téměř maximálně chráněna už při faktoru SPF 20. Švýcarská liga proti rakovině poukazuje na to, že již SPF 15 odfiltruje 90% záření UVB a filtrační efekt se stále velmi mírně zvyšuje s vyššími SPF. Opalovací krém s faktorem 20 i 30 jsou k dispozici také bez chemických UV filtrů. Mezi UV filtry je zásadní rozdíl mezi fyzikálními a chemickými bázemi. Podle knihy Kosmetik-Inhaltsstoffe von A bis Z [ISBN-13: 978-3855029747] jsou chemické opalovací prostředky často zapojeny do nežádoucích kožních reakcí. Mají silný alergizující potenciál nebo mohou způsobit fototoxické reakce. Jak tedy působí základní 2 skupiny UV filtrů?
Syntetický sluneční filtr – konvenční přípravky na opalování
- Základem jsou chemické substance jako např. oxybenzon a benzofenon ad.
- UV paprsky jsou kůží absorbovány a přeměněny na teplo. Přehřívají pokožku v jejích hlubokých vrstvách.
- Aktivně chrání před spálením, nicméně mnoho chemických slunečních filtrů ve velké míře způsobuje alergie nebo jsou hormonálně aktivní (při testech byly odhaleny aktivní estrogeny u 8 z 9 filtrů a antiandrogenní účinky negativně ovlivňující hormonální rovnováhu především u mužů u 2 z 8 – dle knihy Kosmetika : Wirkungen und Umweltverhalten von synthetischen Pärfumstoffen und UV Filtern [ISBN-13: 978-3952048344]). Dopady na člověka (včetně mateřského mléka), ale i ryby a potravní řetězec, ještě není možné posoudit. S rostoucí spotřebou filtrů však rostou i obavy vědců i ekologů. Téměř všechny chemické filtry jsou podezřelé z poškozování buněk.
- Aktivní estrogeny byly nalezeny například u těchto filtrů: Benzophenon-1, Benzophenon-2, Benzophenon-3, Benzophenon-4, t-Butyl-methoxydibentoylmethan (BMDM), Homosalat (HMS), 4-Methylbenzylidencampher (3-BC), Ethylhexyl-dimethylPABA, Octyl-dimethyl-PABA, Ethylhexyl-Methoxycinnamat, Octylmethoxycinnamat (OMC).
- Konvenční ochranné přípravky často obsahují ropné deriváty, které ucpávají póry, znemožňují vylučování potu a tím způsobují tvorbu akné a drobných zanícení.
- Jsou účinné až 20-30 min po nanesení.
- Řada syntetických UV filtrů vykazuje vysoký bioakumulační potenciál. Hromadí se v těle živočichů (například ryb a také v těle jejich predátorů).
Minerální sluneční filtr
- 100% přírodní ochrana před sluncem.
- Neproniká do pokožky, jeho působení je čistě fyzikální: jemné částečky pigmentů vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která jako štít odráží nebezpečné záření.
- Vytváří UV bariéru na pokožce a zabraňuje pronikání paprsků dovnitř. Záření je odcloněno zrcadlovým efektem.
- Nevýhodou je bílá stopa po nanesení a ne příliš snadné nanášení.
- Vysoká kompatibilita s pokožkou – přípravky jsou tudíž vhodné i pro velmi citlivou pleť dospělých osob i dětí.
- Působí ihned po nanesení.
- Jsou voděodolné.
Nano částice v minerálním filtru?
U filtrů přírodního minerálního původu je však ještě jedna otázka bezpečnosti. Tou je možnost nano technologické přípravy filtrů. Proč? Minerální filtry zejména oxid zinku nebo titanium dioxide zanechávají na pokožce bílou stopu. Tento efekt lze zmírnit tím, že se u zmíněných minerálů sníží velikost částic. Tím získá kosmetický přípravek lepší vlastnosti, ale velmi diskutované jsou účinky nano částic, které se snadno dostanou přes bariéru pokožky do těla. Problematická je jak jejich zvláštní toxicita, tak nejasný způsob vylučování z těla a také možnost negativního vlivu na stavbu buněk. Naštěstí od 07/2013 musí být použití nano částic deklarováno ve složení. Tedy pokud by přípravek obsahoval například nano částice titanium dioxide, tak v INCI najdete údaj: titanium dioxide (nano). Pokud u složky závorka není, jde o složku připravenou běžným bezpečným způsobem a tedy NANO FREE.
Lze vyrobit ochranný opalovací přípravek domácí cestou? Čtěte ZDE.
Nabídku přírodní opalovací kosmetiky, která je testovaná stran své spolehlivosti najdete ZDE.
Všechny aktuálně publikované články a mnoho dalšího kolem naší práce můžete dostávat i do své emailové schránky. Odběr možný ZDE.